Opravte se, prosím

Rodičovství, to je příležitost uvědomit si řadu omezení ze svého dětství a umožňuje nám znovu růst společně s dětmi a opravit některé věci v sobě i pro budoucí generace.

Právě sedím u notebooku, píšu, vzpomínám a opravuju se… Prší, dnes je deštivý den, ideální čas na psaní. Kapky deště stékají po skle, tak jako slzy po tváři mámy, která se s láskou vrací zpět v čase, jenž zůstává navždy uchovaný v jejich vzpomínkách.

woman-801712_1920

Když jsem psala můj příběh, vrátila jsem se vzpomínkami do časů, kdy byly moje děti ještě malé. Do toho nejkrásnějšího období, plného zvídavých otázek, úsměvných situací, mazlení, smíchu i slziček z prvních pádů a nezdarů. Bylo to období, které mně hodně dalo a moc jsem si ho užívala. A s odstupem času mě mrzí, že jsem si ho neužívala ještě víc! I když to bylo někdy vyčerpávající, ale můj čas měl smysl a řád a byl naplněný až po okraj.

Roky uplynuly jako voda. Zdá se mi to nedávno, kdy jsme dětem četli pohádky před spaním, pozorovali brouky v trávě, pod polštář schovávali vypadlé zoubky pro zoubkovou myšku. V očích se mi zalesknou slzy, když si vzpomenu na jejich první krůčky a ještě teď se usmívám, když si vybavím jejich zvídavé, všetečné otázky a jak jsme řešili jejich velké dětské starosti.

I když čas, kdy jsou děti malé, je náročný a vy si asi často říkáte, už aby povyrostly, už aby uměly to a ono, už aby uměly běhat a člověk za nimi neustále nemusel jako hlídací pes a mohl si chvílemi taky vydechnout…, přes to nespěchejte, jsou to chvíle, které už se nikdy nevrátí.

Naše představy o tom, že budeme šťastnější, až budou děti větší, šikovnější, dospělejší a my s nimi budeme moc dělat víc věcí, je mylná, věřte mi. Užívejte si vaše děti, dokud jsou ještě malé, užívejte si tady a teď, protože dnešek je zítřek, který nemusí přijít a zároveň včerejšek, na který si ale můžeme vytvořit krásné vzpomínky.

Nová složka

Netvoříme si jen své vzpomínky, ale jsme taky odpovědní i za to, jaké vzpomínky si ponesou po zbytek života naše děti, jaké hodnoty jim pomůžeme nastavit, jakou osobnost v nich budeme rozvíjet, zda v nich podpoříme skrytý potenciál a vyvedeme je do světa šťastné a zdravě sebevědomé. Snažíme se vytvořit dětem takové dětství, na které budou rády vzpomínat a díky jemuž budou žít hodnotný život bez zbytečných problémů. A my se z toho budeme moc těšit s nimi. To bude naše velká odměna.

Pamatujete na časy, kdy jste byli malí a na svět jste hleděli s údivem a úžasem? Život byl kouzelný a vzrušující a přitahovali vás jakékoliv maličkosti. Fascinovali vás kapky rosy třpytící se v pavučině na stéblech trávy, motýli nebo zvláštní list či kamínek na zemi.

Byli jste plní vzrušení, když vám vypadl zub, protože to znamenalo, že vás v noci navštíví zoubková víla a počítali jste dny do kouzelného Štědrého večera. Divili jste se, jak může Ježíšek obejít za jedinou noc všechny děti na světě, ale on to nějak dokázal a protáhl se i s dárky přivřeným oknem nebo klíčovou dírkou a nikdy vás nezklamal.

Na zahradě tančily víly, zvířátka byla jako lidé, každá hračka byla osobnost, sny se plnily, mohli jste se dotknout hvězd. Srdce jste měli plné radosti, vaše představivost neznala hranic a vy jste věřili, že život je zázračný…

                                                                                                                                ( Rhonda  Byrne Kouzlo)

Být rodičem je krásné i náročné zároveň, jsou to dvě strany jedné mince.

  • Vztah s dětmi odráží taky to, jaký máme vztah k druhým lidem a ke světu. Je to jeden z nejvzácnějších, nejtrvalejších a nejbližších vztahů.
  • Díky tomu se ve vztazích k našim dětem projeví řada věcí, které se jinde neukážou.
  • Proto stojí za to věnovat jim pozornost.
  • Taky na tom, co říkáme dětem, můžeme krásně pozorovat, jaká jsou naše vlastní vnitřní přesvědčení a omezení. 

Dětský upřímný smích a radost ze všedních obyčejných věcí a úžas, nadšení z maličkostí, očekávání zázraků, malé vzpínající se ručky hladící naši tvář a zářící dětské oči, to všechno stojí za tu námahu a někdy bezesné noci.

Děti jsou bezprostřední a upřímné. Probuďte v sobě zase dítě. Pozorujte dobře chování dětí a učte se od nich. Užívejte si to období, jsou to jedinečné okamžiky, na které budete jednou už jen vzpomínat, tak jako já.

Ne vždy je ideální čas na psaní, vzpomínání a opravování věcí v sobě…využijte tu příležitost.

Viktoria Demartini
Baví mě inspirovat ostatní k objevení vlastní jedinečnosti a vnitřní krásy. Více o mně najdete v mém příběhu zde>>
Komentáře
  • Jak se rodí géniové

    Dětství je počátek... Tady začíná náš život. Je to období, kdy se vlivem našeho okolí utváří naše osobnost, charakter, kdy nás ostatní učí vnímat svět, utváří nám realitu a tvoří se základ toho, jak jednou budeme žít.

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky