Netradiční adventní kalendáře

Adventní kalendář trochu jinak

aneb už vás nebaví každý rok kupovat stejné adventní kalendáře plné čokolády? Přemýšlíte, jak jinak dětem zpříjemnit čekání na Ježíška? Pak pro vás mám inspiraci, rady, nápady a tipy.

Už je tu zase čas adventu a příprav na vánoční období. Vím, pro rodiče víc shon, chystání a zařizování, než pohoda a užívání si těch výjimečných chvil.  Ale ruku na srdce, nemusí to tak být. Zato pro děti je to čas kouzel, radosti a překvapení. Jsou to magické chvíle plné těšení a očekávání, které v nás zůstávají navždy ukryté hluboko v našich srdcích. Zkuste si na ně zase vzpomenout. Jak jste jako děti chtěly prožívat advent, s uhoněnými nervózními rodiči?

adventni-kalendar-andel

Advent je pro děti spojený s odpočítáváním dní do Štědrého večera. I k tomu slouží adventní kalendáře. Předpokládám, že kalendáře zdomácněly už snad v každé rodině. Každý rok si děti 1. prosince začínají vylupovat sladké čokoládky z okýnek v adventním kalendáři, a někdy se jich sejde i víc na jednou, znám to taky. Pro ty z vás, kteří máte chuť na změnu, mám pár zajímavých tipů na výrobu vlastního kalendáře, nebo odkazy pro inspiraci netradičních kalendářů a připomenutí symbolů a tradic adventu a Vánoc.

Pokud jste zruční a tvořiví, zkuste dětem jednoduchý a originální kalendář vyrobit. Můžete ho vyrobit společně s dětmi. Všechny kalendáře budou mít stejný základ a to je základní plocha z papíru, kartonu nebo dřeva, případně šňůrka, na kterou bude umístěno 24 okýnek, balíčků, kornoutků …s nějakým lákavým, tajemstvím obestřeným obsahem pro každý den.

Můžete si vybrat, jestli chcete kalendář prostorový nebo plošný, jestli ho chcete zavěsit, nebo postavit. Plošné kalendáře můžeme opřít na poličku, dětský stolek nebo zavěsit na zeď, připevnit na nástěnku. Jako základ použijeme vánoční motiv – stromek, kapra, zvoneček, balíček, kometu – záleží na vašem výběru a fantazii. Vybraný motiv vyřízneme z tvrdého kartonu nebo si ho můžeme vyrobit z nějaké pevné desky, ze dřeva. Tak třeba kapr nebo stromek?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tady je nákres na výrobu prostorového základu na adventní kalendář. Může mít i jiný tvar, například zvonek, hvězdu… Věřím, že z mých nákresů pochopíte jak má kalendář vypadat ve finální podobě a splní svůj účel.

Než začnete přemýšlet o tom, jaký kalendář dětem, nebo s dětmi letos vyrobíte, tak si nejdřív promyslete, čím ho budete chtít naplnit a podle toho zvolte velikost kornoutků nebo čehokoliv jiného.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

advent_kalendar_krabicky

Rychlé a oblíbené jsou kalendáře na stužce nebo provázku. Stačí vám stuha, dřevěné kolíčky nebo háčky z drátků nebo vánoční háčky, vata, kterou navléknete na hlavní provázek i na nit k zavěšení mezi kolíčky pro dekoraci. Čísla dnů můžete napsat nebo připevnit přímo na kolíčky či pytlíčky. Seřadit je můžete popořadě i náhodně, děti budou mít víc práce s hledáním dané číslice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Všechno, co vám předkládám, je jenom kostra, která lze dodělat podle vašich představ, ať jde o materiály, barvy, zdobení…Lze použít i odpadový materiál, třeba roličky od toaletního papíru. Připravíte si nějaký vánočně laděný obrázek a na hotový obrázek připevníte, nalepíte místo plotu roličky od toaletního papíru. Na každou tyčku plotu můžete udělat „sněhovou čepici“ z mačkané papírové kouličky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Z roliček si taky můžete vyrobit vánoční boty s kožíškem, jako alternativu ke kornoutkům, pytlíčkům a tvaru bonbónu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nákres prostorového stromku s otvory na prostrčení roliček.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

K zavěšení na zeď můžete vyrobit závěs z roliček umístěných pod sebou, případně vedle sebe ve dvou řadách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Až budete mít kalendář hotový, zbývá už jen naplnit něčím zajímavým. Samozřejmě můžete dětem naplnit nějakým mlsáním – želatinové bonbony, cereální tyčinky, sušené ovoce, jistě vymyslíte něco zdravého.

Taky můžete zvolit jiný způsob. Na každý den třeba napište do kornoutku dětem malou zprávu s drobným úkolem. Po splnění úkolu dostanou třeba nějaký oblíbený mls v připravené vánoční dóze od Mikuláše, nebo od andílka, který ji pro děti připravil spolu s náplní – tedy úkoly v adventním kalendáři.

Děti se budou učit, rozvíjet a s radostí vám budou pomáhat s přípravami na Štědrý den. Několik otázek s úkoly jsem vám připravila pro inspiraci. Ostatní si doplňte a můžete si vyhledat informace na internetu, nebo doma možná najdete nějakou pěknou knížku s tradicích a zvycích. Dozvíte se tak něco nového a své děti naučíte zajímavosti našich českých tradic. Připravené otázky s úkoly ode mně máte tady –

dítě dostane adventní kalendář, vy mu v jednotlivých dnech vysvětlíte postupně význam a symboly adventu a vánoc. Upravte je věku a znalostem vašeho dítěte.

1.12. Advent je doba před vánocemi, kdy všichni čekají a připravují se na Štědrý večer. Symbolem Vánoc je věnec, je to kruh, vypadá jak velká tečka za větou a znamená očekávání, radost a zastavení. Barva adventu je fialová. Adventní věnec se zdobí třemi fialovými mašlemi a barva symbolizuje pokání, ztišení a čekání. To znamená, že lidé přemýšlí o tom, jak se celý rok chovali, co bylo dobré, co se povedlo a co by měli dělat jinak a jek se k ostatním lépe chovat. Čtvrtá a poslední mašle by se měla být růžová a znamená potěšení z příchodu Ježíška. Znáš fialovou a růžovou barvu? Najdi fialovou a růžovou pastelku mezi všemi ostatními barvičkami. Vyrobte s maminkou, nebo kupte adventní věnec na ozdobu dveří nebo na stůl, jako svícen. Pokud ho už máte, tak si ho dobře prohlédni jak vypadá, a řekni, jaké barvy jsou na vašem adventním věnci. To je dnes všechno a těš se na zítřejší zprávu s úkolem pro tebe.

2.12. Včera jsi se dozvěděl, co je to advent. Je to doba čekání na Ježíška dlouhá čtyři týdny. Víš, kolik dní má jeden týden a jak se jmenují dny v týdnu? Vyjmenuj je a spočítej společně s maminkou, tatínkem nebo starším sourozencem. Pokud chceš, nakresli na papír obrázek Ježíškovi. Rodiče ho dají večer za okno a Ježíšek si ho rád odnese, nebo pro obrázek pošle nějakého andílka. O vánocích si lidé dělají radost, proto potěš obrázkem Ježíška nebo kohokoliv jiného z rodiny nebo tvého kamaráda.

3.12. Adventní doba je také časem, který zhruba odpovídá době, kterou potřebují tradiční medové perníčky ke změknutí. Pokud pečete na Vánoce perníčky, pomoz mamince právě dnes s pečením medových perníčků. Do těsta na perníčky se dává mouka, vajíčko, máslo, koření, med…Víš, jak tyto suroviny vznikají a kdo nám je dává? Mouka – umletá zrnka obilí, která rostou na poli v klasech, a v létě se sklízí, vymlátí se, a když je dostatečně suché, mele se v mlýně na mouku. Ta se zabalí do sáčků a odveze do obchodů…Med- dělají včely ve svém úlu. Vejce- snáší slepice, máslo- vyrábí se z mléka, které nám dává kravička…další si doplňte sami.

4.12. Dnes má svátek Barbora. Dřív si lidé na svátek Barbory stříhali větvičku z jakýchkoli stromů a keřů, které mohou do Vánoc rozkvést, nejčastěji třešňových, ale i z jiných ovocných stromů a dali si ji domů do vázy. Pokud větvička barborky rozkvetla o Vánocích, přinášela do domu štěstí a děvčatům na vdávání předpovídala svatbu. Dříve i svatá Barbora přinášela v předvečer svého svátku dárky, podobně jako svatý Mikuláš odměňovala hodné a kárala zlobivé děti. Taky si při procházce s rodiči ustřihněte větvičku do vázy a každý den ji pozoruj, jestli se už probouzí a chystá se kvést. Co musíš dát do vázy, aby Barborka neuschla? Co potřebuje stromeček a kytičky k životu? VODU. Venku je zima a příroda spí, ale protože doma je teplo, tak se větvička probudí.

5.12. Před Vánocemi se vše zdobí a uklízí, proto pomoz mamince s úklidem, třeba ji něco podej, odnes, postarej se o své věci a uklízej si po sobě. Maminka s tatínkem chodí do práce a pak se starají o domácnost a o své děti a to mají mnoho práce. Proto se taky zapoj a pomáhej s tím, co zvládneš. Víš, kde pracují tvoji rodiče a co dělají. Vyprávěj si s nimi o tom. Dnes tě taky asi navštíví Mikuláš. Zítra má svátek a většinou chodí dnes se svoji družinou a odměňuje všechny děti. Nemusíš se bát, nic se ti nestane. Možná jsi někdy trošku zlobil, ale určitě ti to pak bylo líto a polepšil jsi se, pak je to v pořádku. I dospělí lidé dělají taky někdy špatné věci. Důležité ale je, uvědomit si to a neopakovat chyby, zlepšit své chování a jednání. Znáš nějakou básničku pro Mikuláše?

6.12. Upravte si podle svého, pokud děti nechcete vystavovat strachu a stresu ze setkání s čertem, pak dětem jen připomeňte tuto tradici. Dnes má svátek Mikuláš. Popros rodiče, aby ti přečetli nějakou hezkou pohádku před spanímNakresli Mikuláše a třeba i ty, kteří ho provázejí – je to anděl a čert. Kdo byl s Mikulášem u tebe doma nebo na besídce, kterou jsi s rodiči navštívil/a? Víš, že to jsou převlečení lidé? Je to tradice, která se udržuje už dlouho.

7.12. Už si se dozvěděl, že doba adventu je dlouhá čtyři týdny. Dny v týdnu jsi už vyjmenoval a spočítal a tak víš, že poslední den v týdnu je neděle. Tři neděle před Vánocemi mají své jméno. Jedna se jmenuje bronzová, druhá stříbrná a poslední zlatá. S rodiči si ukaž, jak vypadají barvy, podle kterých se jmenují neděle před Vánocemi, a zkus vymyslet, co může být stříbrné (měsíc), zlaté (pohádkový poklad, slunce)…

8.12. Před Vánocemi se udržují tradice vánočních trhů. Popros rodiče a běžte se na nějaké vánoční trhy podívat. Co všechno se ve stáncích prodává? Domluvte se s rodiči a ochutnej nějakou dobrotu, třeba trdelník nebo sladký voňavý čaj… Víš jak se jmenují písničky, které se zpívají a poslouchají o Vánocích? Říká se jim koledy. Jakou znáš vánoční koledu? Nauč se s rodiči nebo zazpívej, poslechněte si nějakou vánoční koledu.

9.12. Včera jsme si vyprávěli o vánočních koledách, to se nám dnes bude hodit. V této předvánoční době se připravuje také vánoční cukroví, které má svůj původ v pohanské tradici oslav slunovratu, kdy mělo funkci ochrannou a obřadní. To se postupně přeměnilo v cukroví slavnostní. Pečení cukroví je významné pro rodinný život, umožňuje rodině strávit čas spolu v pohodlí a klidu domova, navozuje příjemnou atmosféru díky voňavým kořením a dodává domovu nádech blížících se Vánoc. V mnoha rodinách se během pečení cukroví zpívají nebo poslouchají vánoční koledy. Pomoz s pečením vánočního cukroví, můžeš vykrajovat, rovnat, nebo slepovat marmeládou.

10.12. Už jsi napsal dopis Ježíškovi, co by sis přál? Že neumíš psát? To nevadí, tak si vezmi papír a nakresli své přání. Vánoční andílci už tvůj obrázek Ježíškovi donesou.

11.12. Další dnešní tradicí je výzdoba domovů Vánoční hvězdou. Víš co je to Vánoční hvězda? To je rostlina, která svou krásou a červenou barvou hezky doplňuje tmavou zelenou barvu chvojí. Možná, že máte takovou květinu doma, pokud ne, najděte její obrázek nebo se jděte s babičkou, maminkou nebo někým podívat do květinářství, kde se prodávají Vánoční hvězdy.

12.12. Mísa s ovocem je hlubokým symbolem, který je nevědomky dodržován dodnes. Má symbolizovat poděkování za dobrou úrodu a víru, že nadcházející rok přinese stejný blahobyt jako ten minulý. Kromě čerstvého ovoce (tradičních českých jablek a hrušek) obsahovala často i sušené ovoce a ořechy. Později se pozornost soustředila na citrusové plody a banány. V dnešní době se lidé rádi vracejí k tradiční podobě mísy s ovocem, která je zároveň velmi dekorativní, vzhledem k dnešním možnostem lze ale naklást na misku téměř jakékoli tropické plody a neobvyklé pochutiny. Jaké ovoce máte doma, které ovoce znáš, co máš z ovoce nejraději? Popros maminku a dejte si dnes nějaké dobré ovoce.

13.12 V době adventu si lidé rádi zdobí svoje domovy jmelím, které má podle tradice přinášet štěstí a požehnání do domu, a podle Keltů také plodnost. Políbení pod větvičkou jmelí má zajistit vzájemnou lásku až do příštích Vánoc. V zemích s Keltskou tradicí se k adventní a vánoční výzdobě používá také cesmína a břečťan, které mají chránit domov před čarodějnicemi a zlými duchy. Víš, jak vypadá jmelí a kde roste? Zjistěte to s tatínkem. Kupte s maminkou jmelí a vyzdobte si jím dům, nebo byt.

14.12. Pečení vánočky je další z předvánočních tradic. Dříve jí pekli mistři pekaři. Zapékala se do nich mince, která předpovídala svému nálezci zdraví a bohatství po celý příští rok. Popraskaná a nepovedená vánočka znamenala neštěstí. Pokud doma vánočku nepečete, můžete si ji jít koupit nebo si ji zkus uplést alespoň z modelíny. Maminka ti řekne, jak se plete vánočka

Doufám, že jsem vás předchozími úkoly inspirovala. Dopište si deset chybějících úkolů, nebo ty, které jsem vám napsala, zkuste rozdělit do více dní. Můžete do úkolů použít i štědrovečerní tradice.

Na štědrý den se rozkrajuje jablíčko.Další úkol může být nachystat si nějaké hezké jablíčko, abyste ho mohli na Štědrý večer zakrojit.Připište proč se tato tradice dělá – když uvnitř najdete hvězdičku, znamená to zdraví pro celý příští rok, kdyby byl uvnitř jablíčka křížek, znamená to, že nás budou trápit nějaké nemoci…

Pak si do dalšího úkolu můžete připravit asi dva vlašské ořechy a připravit skořápky z vlašských ořechů na lodičky.  Jádro z vlašských ořechů připomíná mozek. Je dokázáno, že ořechy podporují svým složením funkci mozku. Do každé půlky ořechu dejte malou, nejlépe krátkou dortovou svíčku. Na štědrý večer si každý pustí po vodě v míse svoji lodičku. Tradice říká, že pokud budou lodičky při sobě, celá rodina bude příští rok spolu, pokud se nějaká oddělí, u starších dětí to znamená, že se vydají do světa, třeba na studia nebo se vdají.

Můžete taky vzpomenout na tradici betlémů. V jednom z úkolů dětem vyprávějte příběh o narození Ježíška v Betlémě. Další úkol může navazovat- kupte papírový betlém a vystřihněte si ho s dětmi a postavte. Na Vánoce se k sobě lidi chovají hezky a mělo by to tak být po celý rok. Hezky by se měli chovat i k přírodě a starat se taky o zvířátka.

Pokud bydlíte někde na okraji města a nebo tento úkol dejte na sobotu a zajeďte udělat Vánoce zvířátkům do lesa. Se školkou jsme chodili každý rok s dětmi ke krmelci. Zvířátkům jsme donesli jablka, mrkev, zrní a na stromy okolo jsme navěšeli lojové koule pro ptáky. Děti měly tahle výlety moc rády.

Kalendář s úkoly na každý den, děti hodně obohatí. Seznámí je s tradicemi, se dny v týdnu, barvami, významem některých tradic i správným etickým chováním a budou rozvíjet své rozumové schopnosti. Budou vám pomáhat a taky se naučí dělat radost někomu druhému a hlavně budou trávit čas s těmi, kdo je pro ně v čase dětství nejdůležitější – se svými rodiči.

adventni_kalendar_vysivany

Přeji vám, abyste tady našli inspiraci a především hodně radosti v předvánočním čase s vašimi dětmi i blízkými.

Užijte si pohádkový předvánoční čas a pokud máte další inspiraci na netradiční adventní kalendář, podělte se o ni v komentářích přímo tady pod článkem. Ostatní rodiče určitě uvítají další skvělé nápady. Taky se na ně těším. Nevím, jestli to jde, ale pokud ano, vložte i fotku vašeho oblíbeného kalendáře.

adventni-kalendar-raminko

Další zajímavé a jednoduché nápady najdete v posledním odkazu. Některé možná znáte, jiné pro vás budou nové a zajímavé. Spoustu jsme jich s dětmi také vyráběli, když byly malé, ale je to už dávno a fotky ze svého tvoření adventních kalendářů bohužel nemám v archivu, tak vám vkládám zprostředkovaně alespoň tyto odkazu zde.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

adv-kalendar-ekoadv-kalendar-kornout

Mějte se moc krásně, hodně tvůrčích nápadů, kreativity, zručnosti a ŠŤASTNÉ A USMĚVAVÉ adventní dny.

 

Viktoria Demartini
Baví mě inspirovat ostatní k objevení vlastní jedinečnosti, pochopení vzájemného soužití, respektu a k tomu, jak umět rozvinout skrytý potenciál nejen u dětí. Více o mně najdete v mém příběhu zde>>
Komentáře